حبیب الرحمن حکمتیار
Habiburahman Hekmatyar

حال لویه جرګه مشورتی برګذار می ګردد،

بازگشت
6 سنبله 1399           
Comment  0
حال لویه جرګه مشورتی برګذار می ګردد، از نامش هم پیداست که فقط مشوره می دهند یعنی تصمیم ګیرنده نیستند، به دلایل امنیتی احتمال خطر مرګ شرکت کنندګان نیز وجود دارد،مرض کرونا نیز شرکت کنندګان را در امان نخواهد ګذاشت و باز به احتمال زیاد همه خواهند ګفت که زندانیان آزاد شوند و بلاخره زندانیان آزاد می شوند و مرحله دوم مذاکرات که بین الافغانی است شروع خواهد شد.
ماهها را صرف کردند که زندانیان را آزاد نمی سازند، جنګ هم بسیار شدت ګرفت و باز با وقاحت تمام می ګویند در عرض این چند ماه یازده هزار از نیروهای امنیتی ما زخمی و شهید شدند، و بلاخره بدون هیچ توجیهی و با شکل دادن یک درامه مسخره زندانیان را آزاد سازند !! آیا این کار چند ماه قبل ممکن نبود!؟ آیا باید هزاران انسان کشته می شد تا این تصمیم ګرفته شود!؟ مسول این همه کشتار آیا فقط طرف طالب است یا طرف دیګری هم که مذاکرات بین الافغانی را با تاخیر روبرو کرد قصوری دارد؟

این وقت کشی سبب مرګ هزاران تن از هموطنان ما ګردید . شاید وقت کشی و عدم اهمیت به جان باختن هزاران تن فقط به دلیل حفظ قدرت باشد و بس.

طرف حکومت باید بیش از نیروهای مخالف انعطاف نشان دهد، بهانه های ادامه جنګ را ختم کند، هر صدای صلح را لبیک بګوید، باید مدت ها قبل زمینه ګفت وګو های بین الافغانی را ایجاد می کرد اما متاسفانه تا حال حتی اجماع داخلی را در رابطه به صلح بوجود نیاورد و حتی قادر نبود یک نشست مشترک با طرف های مطرح داخلی در رابطه به صلح داشته باشد.

چرا در برخی از امور مهم و متعلق به ملت که اکثریت به آن علاقه هم نداشت بدون مشوره از لویه جرګه عمل کرد و در رابطه به صلح که همه خواهان آن اند کوشش می کند آنرا به تاخیر بیندازد و هر روز تاخیر آن باعث می شود جانهای بیشتری در جنګ قربانی شود.